Wizyta - jak wygląda i jak się do niej przygotować?

 


 

Wywiad medyczny


Każda pierwsza wizyta rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu medycznego. W jego trakcie pytam nie tylko o przyczyny naszego spotkania, ale chcę poznać Twoją historię zdrowotną oraz szczegóły, które mogą mieć wpływ na terapię.

W ramach wywiadu, jeśli jest taka potrzeba często rozmawiamy o kwestiach związanych z nietrzymaniem moczu/stolca/gazów, o bolesnym lub niesatysfakcjonującym współżyciu lub innych kwestiach, które choć mogą wydawać Ci się wstydliwe, naprawdę dużo wnoszą do ogólnej oceny stanu Twojego zdrowia oraz umożliwiają kompleksowe planowanie terapii.

Idealnie, jeśli na wizytę przyniesiesz swoją dokumentację medyczną - jeśli taką posiadasz.


Badanie

Badanie zawsze obejmuje całościowe spojrzenie na Twoje ciało. Bardzo ważne jest dla mnie jaką masz postawę ciała, jak oddychasz, jak wykonujesz pewne czynności (np. kładzenie się/wstawanie).
Sprawdzam także funkcje poszczególnych struktur Twojego ciała, bolesność oraz obecność napięć.

Bardzo istotnym elementem jest dokładna ocena blizn. Szczególnie jeśli są to blizny po cesarskim cięciu, nacięciu/pęknięciu krocza lub operacjach ginekologicznych. Omówimy także inne blizny (jeśli je posiadasz).

Jeśli przychodzisz do mnie na wizytę poporodową, uroginekologiczną lub związaną z rozejściem mięśnia prostego brzucha, rozważamy kwestie badania wewnętrznego (przez pochwę). Aby do niego przystąpić konieczna jest zawsze pisemna zgoda Pacjentki. Jeśli nie chcesz aby badanie się odbyło lub wolisz wykonywać je na kolejnej wizycie - nie wiedzę przeszkód.

Jeśli powodem naszego spotkania jest rozejście mięśnia prostego brzucha a wizyta odbywa się w gabinecie w którym mamy dostęp do aparatu USG możemy sprawdzić jakość kresy białej, ocenić funkcję mięśni oraz nauczyć Cię pod kontrolą USG prawidłowej pracy mięśniowej.

Terapia

 
Terapię zawsze dostosowuję w sposób indywidualny do Pacjentów. Zależy ona od informacji uzyskanych i omówionych podczas wywiadu, wyników badania oraz od celów jakie sobie stawiamy w kontekście naszej terapii.
Jeśli jesteś w ciąży, poproszę Cię o podpisanie oświadczenia o braku przeciwwskazań do terapii/ćwiczeń. Możesz również poprosić o takie zaświadczenie swojego lekarza prowadzącego ciążę. 


Zanim spotkamy się na wizycie w gabinecie:

  1. Przeanalizuj swoje dolegliwości i spisz je (oraz wszelkie pytania) na kartce. Jako pomoc możesz posłużyć się zakładką "Oferta" - może zauważysz u siebie jakieś powiązania. 
  2. Przygotuj dokumentację medyczną, jeśli taką posiadasz. Szczególnie istotne są wypisy ze szpitala, opisy lekarskie, badania obrazowe oraz laboratoryjne. 
  3. Jeśli niepokoją Cię kwestie uroginekologiczne - pobierz i uzupełnij Dziennik mikcji . Idealnie jeśli będziesz go uzupełniać przez 3 dni (w tym jeden dzień wolny od pracy). Zabierz rozpiskę na wizytę. 

Wizyta:

  1. Ubierz się wygodnie. Twój komfort jest dla mnie bardzo ważny. Pamiętaj, że badanie fizjoterapeutyczne to także oglądanie postawy ciała, co najlepiej wykonać w same bieliźnie. Jeśli jednak jest to dla Ciebie niekomfortowe - postaraj się ubrać w strój przylegający do ciała. Zadbaj proszę, aby odzież nie utrudniała Ci ruchów w czasie ewentualnych ćwiczeń. 
  2. Nie smaruj kremem/balsamem ciała na dobę przed wizytą. Dzięki temu, w przypadku zastosowania kinesiotapingu nie będziemy mieć problemu z tym, że taśmy nie chcą się przykleić. Zadbaj także, aby na powierzchni którą przypuszczasz, że będziemy oklejać nie było owłosienia (okolica blizny po cc, brzuch, pachwiny, plecy, uda). Zdejmowanie taśm byłoby bardzo bolesne, a ich działanie znacznie słabsze.